Розмір прямих збитків за кожним Страховим випадком визначається Страховиком таким чином:
При пошкодженні Застрахованого ЗТЗ, у розмірі витрат на відновлення/ремонт пошкодженого засобу залізничного транспорту внаслідок настання страхового випадку, здійсненого найбільш економічним способом, з урахуванням зносу (або без урахування зносу при страхуванні на базі вартості відтворення (заміщення)). В розрахунок суми витрат на ремонт (відновлення) засобу залізничного транспорту, включаються наступні складові:
- витрати на виявлення пошкодженого засобу залізничного транспорту та оформлення відповідної документації;
- витрати на транспортування пошкодженого засобу залізничного транспорту до місця ремонту;
- собівартість ремонту пошкодженого засобу залізничного транспорту, визначена згідно з кошторисом вартості ремонтних робіт, складеного на підставі дефектної відомості, на підставі номенклатур витрат, що включає вартість основних і допоміжних матеріалів, купівельних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, палива, електроенергії, прямих витрат на оплату праці, інші прямі виробничі витрати.
При повному фізичному або конструктивному знищенні ЗТЗ величина прямого збитку визначається:
- у розмірі його залишкової вартості, відображеної у балансі Страхувальника на дату укладання Договору, за вирахуванням зносу та вартості залишків знищеного засобу залізничного транспорту, придатних до використання по функціональному призначенню або реалізації. Страхувальник не має права відмовлятися від таких залишків; або
- у розмірі залишкової вартості заміщення (відтворення) застрахованого засобу залізничного транспорту – поточної вартості витрат, необхідних для придбання такого ж (а при неможливості придбання такого ж – аналогічного) засобу залізничного транспорту за фактичними цінами, що діють на дату настання страхового випадку, з урахуванням зносу та за вирахуванням вартості залишків засобу залізничного транспорту, придатних до використання по функціональному призначенню або реалізації, але в будь-якому випадку не більше страхової, суми, встановленої за Договором для втраченого засобу залізничного транспорту.
При втраті Застрахованого ЗТЗ внаслідок угону (крадіжки, грабежу, розбійного нападу) величина прямого збитку визначається:
- у розмірі його залишкової вартості, відображеної у балансі Страхувальника на дату укладання Договору, за вирахуванням зносу, але не більше страхової, суми, встановленої за Договором для втраченого засобу залізничного транспорту;
- у розмірі залишкової вартості заміщення втраченого засобу залізничного транспорту – поточної вартості витрат, необхідних для придбання такого ж (а при неможливості придбання такого ж – аналогічного) нового засобу залізничного транспорту за фактичними цінами, що діють на дату настання страхового випадку, за вирахуванням зносу, але не більше страхової, суми, встановленої за Договором для втраченого засобу залізничного транспорту.
- Виплата страхового відшкодування здійснюється Страховиком у розмірі реального збитку, визначеного згідно п. 8.1 Загальних умов, але не більше розміру страхової суми, зазначеної у Договорі (або у Переліку застрахованих засобів/одиниць залізничного транспорту), з вирахуванням франшизи, а також вирахуванням вартості залишків засобу/одиниці залізничного транспорту, придатних для використання (продажу).
- Якщо один і той же засіб/одиниця залізничного транспорту застрахований у декількох страховиків і загальна страхова сума перевищує його вартість, страхове відшкодування, що виплачується усіма страховиками при настанні страхового випадку, не може перевищувати вартості цього засобу залізничного транспорту. При цьому Страховик здійснює виплату пропорційно розміру страхової суми, зазначеної у Договорі.
- Будь-яка сума, отримана Страхувальником від третіх осіб в рахунок оплати збитку, вираховується із суми страхового відшкодування. Страхувальник зобов’язаний негайно сповістити Страховика про одержання таких сум. Якщо зазначені суми будуть отримані Страхувальником після виплати Страховиком страхового відшкодування, Страхувальник зобов’язаний повернути виплачене страхове відшкодування у розмірі отриманого від треті х осіб відшкодування збитку протягом 30 (тридцяти) банківських днів з дати одержання Страхувальником таких сум.
- Із розрахованого розміру збитків, витрат, що підлягають відшкодуванню за умовами Договору вираховується розмір відповідної франшизи за кожним страховим випадком.
Якщо інші умови не передбачені Договором, усі окремі збитки Страхувальника, що зумовлені або причиною настання яких є одна й та сама причина та/або подія, вважаються одним страховим випадком. При цьому тривалість події, що може бути визнана одним страховим випадком, обмежується:
- 72 послідовними годинами – для ризиків Стихійні явища, Протиправні дії третіх осіб;
- 72 послідовними годинами – щодо будь-яких збитків внаслідок дії двох або більше ризиків: Стихійні явища, Протиправні дії третіх осіб;
- 168 послідовними годинами – для інших ризиків.
- Якщо тривалість події, що визнається відповідно до умов Договору страховим випадком, перевищує зазначені вище періоди, то вона поділяється Страховиком на два чи більше страхових випадки з урахуванням таких вимог:
- перший страховий випадок починається у день і час початку першого зафіксованого окремого збитку Страхувальника, що стався протягом строку дії Договору;
- жодний із страхових випадків не накладається на інший та вони не перетинаються між собою у часі, та жодний із Страхових випадків не починається раніше дати та часу настання першого зафіксованого окремого збитку Страхувальника, що стався протягом строку дії Договору.
- Якщо на момент настання страхового випадку страхова сума є меншою від дійсної вартості одиниці ЗТЗ, застосовується принцип пропорційності, що полягає у тому, що страхова виплата здійснюється у тій самій пропорції до розміру реальних збитків, як відношення страхової суми до дійсної вартості одиниці ЗТЗ на момент настання страхового випадку.
- Якщо умовами Договору передбачена сплата страхової премії частинами, то Страховик при виплаті страхового відшкодування має право утримати суму несплаченої частини страхової премії з суми страхового відшкодування.
- Загальний обсяг страхового відшкодування за всіма страховими випадками, що сталися в період дії Договору, не може перевищувати страхової суми одиниці ЗТЗ, встановленої Договором.
Умови та строки здійснення страхової виплати.
Страхове відшкодування може бути сплачено:
- Страхувальнику, його спадкоємцям/ правонаступникам або іншій належним чином уповноваженій особі, яка діє від імені Страхувальника;
- Вигодонабувачу у разі його призначення, його спадкоємцям / правонаступникам або іншій належним чином уповноваженій особі, яка діє від імені Вигодонабувача;
- шляхом безпосередньої оплати вартості послуг сторонніх підприємств (організацій), які надають ці послуги Страхувальнику (Вигодонабувачу), і необхідність яких (послуг) викликана Страховим випадком (за згодою Страховика).
Рішення про виплату або відмову у виплаті Страхового відшкодування приймається Страховиком протягом 10 (десяти) робочих днів із дня надання всіх необхідних документів.
Строк прийняття рішення про виплату або відмову у здійсненні страхового відшкодування може бути додатково продовжений Страховиком у випадку:
- необхідності проведення додаткової перевірки причин, обставин Страхового випадку, розміру заподіяного збитку, у разі виникнення сумнівів в обґрунтованості (законності) вимог Страхувальника (Вигодонабувача) на виплату страхового відшкодування та/або якщо документів, отриманих від Страхувальника недостатньо для прийняття рішення по випадку, що має ознаки страхового – до 60 (шістдесяти) календарних днів;
- якщо органами внутрішніх справ розпочато досудове розслідування проти Страхувальника або посадових осіб Страхувальника або уповноважених ним осіб, або його представників та/або ведеться досудове розслідування обставин, які спричинили настання Страхового випадку – до закінчення досудового розслідування (а у випадку звернення до суду з обвинувальним актом – до моменту набрання вироком, ухвалою суду законної сили);
- якщо за фактом настання страхового випадку розпочато досудове розслідування –до закінчення досудового розслідування (закриття кримінального провадження), але не більше, ніж на 90 (дев’яносто) календарних днів із дати отримання Страховиком останнього документа, необхідного для прийняття рішення щодо виплати або відмови у виплаті страхового відшкодування; у випадку звернення до суду з обвинувальним актом – до моменту набрання вироком, ухвалою суду законної сили.
- Про продовження строку прийняття рішення про виплату страхового відшкодування Страховик повідомляє Страхувальника / Вигодонабувача протягом 10 (десяти) робочих днів із дня надання всіх необхідних документів.
- Виплата страхового відшкодування її одержувачу, здійснюється Страховиком на підставі заяви про виплату страхового відшкодування і Страхового акту протягом 10 (десяти) робочих днів з дати прийняття рішення про виплату страхового відшкодування (оформлення Страхового акту) шляхом, зазначеним її одержувачем у заяві про виплату страхового відшкодування, – безготівковим переказом на банківський рахунок.
- У разі прийняття рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування Страховик зобов’язаний повідомити Страхувальника у письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови протягом 10 (десяти) робочих днів з дати прийняття рішення про відмову.
- До Страховика, який виплатив страхове відшкодування, в межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке Страхувальник або інша особа, яка одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
- Страхувальник не має права відмовлятися від ЗТЗ, пошкодженого внаслідок настання страхового випадку. Залишкова вартість такого ЗТЗ (вартість ліквідних залишків) вираховується із суми прямих збитків у разі втрати / знищення Застрахованого ЗТЗ.
- Якщо застрахований засіб залізничного транспорту знаходився під охороною, Страховик відшкодовує суму, що дорівнює різниці між сумою страхового відшкодування, що належить до виплати, і сумою, виплаченою організацією, що здійснювала охорону засобу залізничного транспорту.
- Якщо Страхувальнику стане відоме місцезнаходження втраченого внаслідок угону застрахованого засобу залізничного транспорту, він зобов’язаний негайно сповістити про це Страховика.
- Якщо викрадений при настанні страхового випадку засіб залізничного транспорту був повернутий Страхувальнику після здійснення Страховиком виплати страхового відшкодування, Страхувальник зобов’язаний повернути Страховику отриману суму відшкодування. Якщо засіб залізничного транспорту, втрачений в результаті угону (крадіжки, грабежу, розбійного нападу), повернуто Страхувальнику в ушкодженому стані, Страховик виплачує страхове відшкодування у розмірі витрат на ремонт (відновлення) з дотриманням вимог п. 8.1.1 Загальних умов.
- Якщо страхове відшкодування виплачене в розмірі страхової суми, то Договір на даний об’єкт (засіб залізничного транспорту) припиняє свою дію з моменту розрахунку перерахування страхового відшкодування на поточний рахунок Страхувальника. У випадку виплати частини страхової суми — Договір подовжується до закінчення терміну дії з відповідальністю Страховика в межах різниці між страховою сумою і сумою здійснених виплат страхового відшкодування.