Винятки із страхових випадків та підстави для відмови у здійсненні страхових виплат
Не вважається страховим випадком Подія, що сталася внаслідок керування застрахованим транспортним засобом особою, яка:
- Не мала законних підстав керувати застрахованим транспортним засобом, в т.ч. але не виключно, була позбавлена права керування ТЗ у встановленим законодавством України порядку.
- Не мала посвідчення Водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
- Самогубства Водія застрахованого транспортного засобу.
- Участі застрахованого транспортного засобу у спортивних змаганнях, конкурсах, змаганні у швидкості i підготовці до них, проведення навчальної їзди, використання застрахованого ТЗ як таксі, для здійснення маршрутних перевезень.
- Транспортний засіб використовується для надання послуг щодо перевезення пасажирів в індивідуальному порядку за плату.
- Надання застрахованого транспортного засобу працівникам поліції або охорони здоров’я для використання ними при виконанні їхніх невідкладних службових обов’язків;
- Перевезення, зберігання чи застосування вибухових і вибухонебезпечних пристроїв або вогнепальної зброї та боєприпасів.
Не вважається страховим випадком Подія, що сталась при:
- Порушенні водієм застрахованого транспортного засобу Правил дорожнього руху (ПДР), що призвело до настання страхового випадку, а саме: порушення правил переїзду через залізничні переїзди, визначених п. 20 ПДР; порушення правил обгону застрахованим ТЗ, визначених п. 14.6 ПДР (крім підпунктів в) та е), а саме: обгін на перехресті, на залізничних переїздах і ближче ніж за 100 м перед ними; у кінці підйому, на мостах, естакадах, шляхопроводах, крутих поворотах та інших ділянках доріг з обмеженою оглядовістю чи в умовах недостатньої видимості ТЗ, який здійснює обгін або об’їзд; у тунелях; колони транспортних засобів, позаду якої рухається ТЗ з увімкненим проблисковим маячком (крім оранжевого).
- Керуванні застрахованим транспортним засобом особою, яка перебувала в стані алкогольного, наркотичного чи іншого токсичного сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
- Самовільному русі застрахованого транспортного засобу.
Страховик не відшкодовує шкоду, завдану внаслідок настання Події, якщо:
- Застрахований транспортний засіб на день настання страхового випадку не був зареєстрованим в спеціалізованих Сервісних центрах МВС України в установленому порядку, не мав номерного знаку та (або) протоколу перевірки технічного стану застрахованого ТЗ.
Номери кузова, шасі (рами) застрахованого транспортного засобу не відповідають записам в його реєстраційних документах.
- Застрахований транспортний засіб був переданий в прокат, оренду або лізинг.
- Застрахований транспортний засіб на момент настання ДТП (безпосередньо перед його настанням) перебував у технічному стані, який не відповідав вимогам розділу 31 Правил дорожнього руху, що встановлено висновком (рішенням, довідкою, постановою) компетентного органу або експерта.
- Страхувальником (Вигодонабувачем) одержано повне відшкодування збитків від особи, винної у їх завданні, або іншої особи. Якщо збиток відшкодований частково, виплата страхового відшкодування здійснюється за вирахуванням суми, отриманої від зазначених осіб, як компенсація завданого збитку.
Не визнаються страховими випадками та страхова виплата не здійснюється за
подіями/шкодою/збитками, що прямо або опосередковано пов’язані настали під час
або є наслідком:
- Будь-яких військових дій, а також маневрів або інших військових заходів.
- Вторгнення, дій іноземних держав (при оголошенні війни або без оголошення війни), воєнних/збройних конфліктів, дії незаконних збройних формувань, повалення/захоплення влади або спроби таких дій, мародерства, агресії іншої держави або заходів щодо її подолання, вторгнення військ іншої держави або несанкціонованого перетину кордону військами іншої держави, або будь-яких інших дій за політичними, економічними, соціальними мотивами.
- Дії знарядь війни, зброї.
- Громадянської війни, громадських заворушень, терористичних актів, терористичної або антитерористичної діяльності, вуличних заворушень усякого роду, масових заворушень або страйків, заколотів, локаутів, повстань, революцій, узурпації влади, цивільних безладь, військового, воєнного або надзвичайного стану.
- Страйків, державних переворотів, актів тероризму, військової диктатури; вилучення, примусового вилучення, мобілізації, реквізиції, арешту, конфіскації, націоналізації, арешту або знищення застрахованого транспортного засобу за розпорядженням або рішенням органів державної влади, та інших подібних заходів політичного характеру, які здійснені згідно з розпорядженням військової чи цивільної влади та політичних організацій в країні Страхувальника або за розпорядженням існуючого де-юре та де-факто уряду чи будь-якого органу влади або за вимогою представників військової чи цивільної влади.
- Ризиків ядерної енергії, радіації та/або радіоактивного забруднення.
- Електронного та(або) комп’ютерного злочину, потрапляння в програмне забезпечення або електронну базу даних будь-якого вірусу, спеціальних програм-перешкод, здатних зіпсувати записану на комп’ютері інформацію.
- Не підлягають відшкодуванню непрямі збитки, зокрема моральна шкода, упущена вигода, втрачений (неотриманий) прибуток, втрата товарної вартості, витрати на реєстрацію або зняття з обліку транспортного засобу в спеціалізованих Сервісних центрах органів МВС України, тощо.
Страховиком не відшкодовується збиток:
- При невідповідності наявного пошкодження застрахованого транспортного засобу причинам і обставинам Події, про яку було заявлено Страхувальником (водієм, Вигодонабувачем), відповідно до результатів висновку експерта (суб’єкта оціночної діяльності тощо).
- Завданий втратою товарної вартості застрахованого транспортного засобу, природним зношенням застрахованого ТЗ внаслідок їхньої експлуатації.
- Внаслідок поломки, відмови, виходу з ладу деталей, вузлів й агрегатів транспортного засобу під час його експлуатації, а також внаслідок короткого замикання; внаслідок технічного браку деталей або проведення ремонтних робіт, матеріальні збитки від якого повинні відшкодовуватися за гарантійними зобов’язаннями підприємства-виробника, торговельної або ремонтної організації.
- Внаслідок пошкодження двигуна застрахованого транспортного засобу в результаті гідравлічного удару під час руху, попадання води у вузли, запасні частини та внутрішні агрегати ТЗ.
- Застрахованому транспортному засобу з вантажем, тваринами, птахами та комахами, що знаходились в салоні та (або) кабіні та (або) кузові застрахованого ТЗ.
Страховик не відшкодовує вартість:
- Пошкоджених, знищених, втрачених реєстраційних знаків, комплекту інструментів, аптечки, вогнегасника, знаку аварійної зупинки, а також пристроїв проти викрадення.
- Пошкодженого, знищеного додаткового обладнання, встановленого на транспортний засіб, а також аерографії, фірмових (рекламних) наклейок, антигравійного захисту нанесених на ТЗ, акустичної та відео системи незалежно від того чи встановлена вона заводом – виробником чи є додатковим обладнанням.
- Фарбування всього застрахованого транспортного засобу, якщо його ремонт потребує фарбування лише окремих частин (місць) застрахованого ТЗ, та вартість фарбування суміжних деталей методом плавного переходу (перепил).
- Деталей, які без ремонту за своїм технічним станом придатні для подальшого використання після пошкодження транспортного засобу або є можливість їх відновлення (без заміни) відповідно до нормативів заводу-виробника застрахованого ТЗ.
- Не вважається страховим випадком Подія, внаслідок якої заподіяна шкода застрахованому транспортному засобу під час знаходження такого ТЗ у розшуку або іншого обмеження прав власності на застрахований ТЗ правоохоронними, митними або податковими органами чи його арешту, конфіскації.
Підстави відмови у здійсненні страхової виплати:
- Навмисні дії Страхувальника, Водія застрахованого транспортного засобу, спрямовані на настання страхового випадку, крім дій, вчинених у стані крайньої необхідності або необхідної оборони, або випадків, визначених законом чи міжнародними звичаями.
- Вчинення Страхувальником або особою, на користь якої укладено договір страхування, умисного кримінального правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.
- Подання страхувальником неправдивих відомостей про об’єкт страхування, обставини, що мають істотне значення для оцінки страхового ризику, або про факт настання страхового випадку.
- Відмова Страхувальника (одержувача страхового відшкодування (страхової виплати)) від права вимоги до особи, відповідальної за завдані збитки, або якщо реалізація цього права стала неможлива з вини Страхувальника (одержувача страхового відшкодування (страхової виплати)).
- Несвоєчасне повідомлення Страхувальником (особою, визначеною у Договорі або законодавством) про настання страхового випадку без поважних причин або невиконання інших обов’язків, визначених Договором страхування або законодавством, якщо це призвело до неможливості страховика встановити факт, причини та обставини настання страхового випадку або розмір заподіяної шкоди (збитків).
- Залишення водієм застрахованого транспортного засобу, місця ДТП або відмова на вимогу працівника Уповноваженого підрозділу Національної поліції України пройти в установленому порядку медичний огляд (експертизу) для визначення стану алкогольного сп’яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.